Daca saptamana trecuta cele mai bune vesti din strainatate pentru echipa nationala veneau de la atacanti, astazi ne bucuram mai mult pentru fundasi si mijlocasi. Cristian Sapunaru a revenit dupa multa vreme printre titularii lui Porto, Banel Nicolita a facut un nou meci mare la Saint-Etienne, in vreme ce Gabriel Torje, desi a fost destul de sters, a prins prima echipa a lui Udinese.

Sa discutam insa despre evolutiile tuturor ”stranierilor”, atat aflati in vederile lui ”Piti”, cat si iesiti din vederile lui dintr-un motiv sau altul:

Portari

Bogdan Lobont (As Roma) – Manchester City nu a jucat in acest week-end, asa ca singurul portar roman de afara spre care ne putem indrepta privirea a fost Bogdan Lobont. ”Lobby” nu a prins insa nici de aceasta data lotul lui Roma.

Fundasi

Cristian Sapunaru (Porto) – Dupa trei luni si trei saptamani de chin, in care a fost complet ignorat de antrenor, ”Sapun”a revenit printre titulari la meciul cu Vitoria Setubal. Fundasul dreapta a fost impecabil in aparare si a ratat chiar si o mare ocazie, lovind bara.

Dorin Goian (Rangers) – Desi accidentat, ”Goe” a strans din dinti si a intrat titular cu Kilmarnock. Acesta nu a rezistat insa in teren decat 20 de minute si a si gresit la unicul gol al meciului.

Stefan Radu (Lazio) – Nu a fost inclus in lotul pentru meciul cu Palermo, fiind in continuare accidentat.

Cristian Chivu (Inter) – A fost martor de pe banca al unei noi umilinte, 0-3 acasa cu Bologna.

Mijlocasi

Gabriel Torje (Udinese) – A fost inlocuit in minutul 68 al meciului cu Cagliari si a avut o evolutie mediocra, iesind in evidenta doar o data cu o pasa foarte buna.

Banel Nicolita (St.Etienne) – Este in mod clar cel mai in forma mijlocas roman din strainatate, avand de data aceasta o contributie decisiva la doua goluri ale echipei sale.

Costin Lazar (Paok) – A fost integralist cu Aris si si-a facut datoria in faza de aparare.

Ovidiu Petre (Modena) – Integralist cu Brescia, in deplasare, ”Ceasul” a facut ce stie mai bine, adica a inchis jocul la mijloc.

Adrian Stoian (Bari) – A jucat 90 de minute in victoria din deplasare cu Livorno, dar nu a iesit in evidenta prin mare lucru.

Florin Cernat (Karabukspor) – N-a mai fost decisiv, ca in ultimele partide, si a fost inlocuit in minutul 74, dar si-a ajutat echipa sa invinga pe Eskisehir in deplasare.

Atacanti

Adrian Mutu (Cesena) – A reusit sa marcheze un gol cu Milan, dar reusita lui a fost anulata. In rest, a fost anonim, fiind criticat atat de presa italiana, cat si de suporterii propriei echipe.

Daniel Niculae (Nancy) – A jucat 90 de minute cu Toulouse (0-3) si a fost neobisnuit de slab.

Ciprian Marica (Schalke) – A intrat in minutul 80 al partidei cu Wolfsburg si a avut timp sa-si creeze o ocazie buna pe final.

Bogdan Stancu (Orduspor) – A fost integralist cu Gaziantep, s-a zbatut mult, dar nu a reusit sa inscrie, ratand trei bune ocazii.

Denis Alibec (Mechelen) – A intrat in minutul 47 al meciului cu Beerschot la scorul de 0-1 si a impulsionat ofensiva echipei sale, care a iesit pana la urma victorioasa cu 2-1.