Naţionala de rugby a României a trecut de încă un hop în drumul către Cupa Mondială, 56-13 cu Tunisia.

Lipsită de aportul a numeroşi titulari, România a început mai greu meciul cu Tunisia, de la Buzău, şi oaspeţii au deschis scorul în minutul 3, dintr-o lovitură de pedeapsă.

A fost un simplu foc de paie, tunisienii rezistând în meci doar până la jumătatea primei reprize, când Ionuţ Dimofte a marcat primul eseu al României.

Din acel moment, pe teren a existat o singură formaţie, Fercu, Vlaicu, Ianuş sau Calafeteanu trecând eseu după eseu în contul României.

Formaţia noastră a obţinut o victorie lejeră, 56-13 cu Tunisia, şi mai are de trecut de dubla de foc cu Uruguay pentru a-şi asigura calificarea la Cupa Mondială din Noua Zeelandă, de anul viitor.